Haberler

Gültekin Alpay Koşusu’nu Sensizim kazandı

Kalbindeki at sevgisi ve mesleğindeki başarısıyla yarışçılığımızda önemli izler bırakan, eski spikerlerimizden merhum Gültekin Alpay adına bu yıl 13.’sü düzenlenen koşu, 16 Mart Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleşti.

4+ yaşlı safkan İngiliz kısraklarının katıldığı 2022 yılı Gültekin Alpay Koşusu (KV-6/D) sentetik pistte 2000 metre mesafede gerçekleşti.

Keyifli bir mücadeleye sahne olan koşuyu, Emir Demirkol‘un sahibi olduğu, Necati Demirkol tarafından yetiştirilen, antrenörlüğünü ise Zülfükar Güneli‘nin üstlendiği, 6 yaşındaki doru kısrak Sensizim (Zoffany – Phrase / Royal Anthem) jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde kazanmayı başardı.

Koşuda ikinciliği, eküri safkanlardan Real Patek (Victory Gallop – Real Girl / Distant Relative) elde ederken, son atakları ile Passion Runner (Church Pictures – Summer Sun / Galetto) üçüncü, Beyond Expactation (Luxor – Grand Expactations / Grand Ekinoks) dördüncü ve Bouvet (Luxor – Imelda / Invincible Spirit) beşinci olarak Gültekin Alpay Koşusu’nu tamamladı.

Kazanan Sensizim isimli safkan için bitiriş derecesi 2.06.36 olurken, farklar 1/2 Boy – 3 Boy – 1,5 Boy – 3,5 Boy ise şeklinde oluştu.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına, Türkiye Jokey Kulübü Televizyon Müdürü Metin Soytürk’e kupasını, Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Can N. Güven verdi. Törene, Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Gülnur Gülerce, İstanbul Hipodrom Müdürü Volkan Yıldız ile merhum Gültekin Alpay’ın meslektaşları da katıldı.

GÜLTEKİN ALPAY

1934 yılında Yozgat’ta doğan Gültekin Alpay, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimini sürdürürken TRT Ankara Radyosu’nun spikerlik sınavını kazandı. Atlara büyük bir sevgi duyan Alpay, atçılık camiasına adım atarak 1976 yılında Türkiye Jokey Kulübü Teknik Büro Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı. 1984 yılında Türkiye Jokey Kulübü yarış spikeri kadrosuna atandı. Kulüp bünyesinde çeşitli hipodromlarda yarış spikerliği yaptı. 1987 yılında baş spikerliğe atanan Alpay, sektör için birçok genç spikerin yetişmesine katkıda bulundu. Diksiyonu, etkileyici ses tonu, kendine özgü yarış anlatımıyla kısa sürede camianın sevilen isimlerinden biri oldu. TRT ve çeşitli televizyonlarda at yarışı programları yaptı. 1999 yılına kadar Türkiye Jokey Kulübü’nde çalışmalarını sürdüren Alpay, uzun yıllar kendi adını taşıyan bir de yarış bülteni yayımladı. 2001 yılında aramızdan ayrılan efsane yarış spikeri Gültekin Alpay’ı, anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu